Po co Ci projekt ogrodu?

Wielu z nas  podejmuje decyzję „ Gdy dom już stoi, czas na ogród”.

Marzysz o pięknym ogrodzie, w którym będziesz mógł się relaksować i podziwiać piękne rośliny. Wbrew pozorom urządzanie zielonej przestrzeni nie należy do najłatwiejszych zadań i łatwo w tym przypadku popełnić jakiś błąd. Nie oznacza to jednak, że całkowicie musisz rezygnować z marzeń o pięknym przydomowym ogrodzie. Nie wiesz jednak jak go zaprojektować?

W Polsce panuje tendencja do przemyślanego planowania wnętrza domu, czy mieszkania. Nikt nie buduje domu bez projektu. Jest to oczywiste. Coraz częściej zleca się projekty wnętrz, natomiast ogród często pozostaje nieurządzony lub też wykonany jest w sposób chaotyczny i mało funkcjonalny. Zapominamy, że jest on przedłużeniem naszego domu, takim zewnętrznym pokojem, w którym możemy spędzać czas w ciepłe dni.

Rośliny często sadzi się nie biorąc pod uwagę ich siły wzrostu, i tak z czasem okazuje się, że część mniejszych roślin pozostaje zasłonięta przez inne, większe lub że rośliny znajdują się zbyt blisko siebie. Prace wykonuje się w sposób chaotyczny.

Zakładanie ogrodu bez planu.

Będąc pasjonatem ogrodu, czerpiąc inspiracje z tysiąca zdjęć z internetu czy fachowych pism, można stworzyć ładny ogród, inspirując się pomysłami innych, modyfikując je według swojej wizji. Prawidłowo zaprojektowany ogród cieszy oko o każdej porze roku. Osoby, które zakładają ogród we własnym zakresie, bardzo rzadko zaczynają od przygotowania projektu. Tymczasem dzięki takiej wizualizacji można uniknąć różnych błędów oraz osiągnąć dokładnie taki efekt, na jakim nam zależy. Piękny, zadbany ogród to wizytówka domu i duma jego właścicieli. Oczywiście nie ma nic za darmo. Osiągnięcie takiego efektu wymaga mnóstwa pracy, czasu i pieniędzy.  Dlatego, aby mieć pełną satysfakcję ze swojego ogrodu, trzeba go najpierw dobrze zaplanować.

Planowanie ogrodu na etapie budowy domu.

Projekt ogrodu można zrobić już na etapie projektowania budynku. To taka sama część naszego domu, jak salon, czy kuchnia. Zapominamy o tym, że ogród najczęściej widzimy z wnętrza domu. Pamiętajmy, że ogród widzimy na co dzień głównie przez okna kuchni, sypialni, gabinetu czy salonu, a rzadziej bezpośrednio relaksując się na tarasie czy robiąc grilla. Warto też pamiętać, że to już na etapie budowy domu musimy pomyśleć o wyprowadzeniu prądu i wody na ogród, aby potem podłączyć lampy ogrodowe i nawodnienie ogrodu.

Ogród atrakcyjny przez cały rok.

Aby móc cieszyć się pięknym ogrodem, tworzenie go nie może być przypadkowe, nie może powstawać pod wpływem impulsów. Nie powinniśmy sadzić roślin tylko dlatego, że nam się dzisiaj podobają, bo akurat kwitną, zapominając w jakim otoczeniu rosną, jak będą wyglądać w innych porach roku, czy za kilka lat. Trzeba pamiętać, że ogród to żywy organizm. Co roku zmienia się.

Aranżacja ogrodu to bardziej skomplikowana sprawa niż projekt salonu. Tu trzeba przewidzieć nie tylko jego funkcje estetyczne i użytkowe, ale również zmiany w czasie, zarówno w ciągu roku jak i w latach. To bardzo ważne, aby rośliny miały zapewnione optymalne warunki do wzrostu. To jednak wymaga znajomości ich cech (warunków siedliskowych, okresów kwitnienia, tempa wzrostu), czego trudno wymagać od kogoś, kto nigdy wcześniej nie interesował się ogrodnictwem.  Częstym problemem jest również zbyt gęste sadzenie roślin. Małe sadzonki są praktycznie niewidoczne, więc nierzadko dosadzane są następne rośliny, tymczasem trzeba wziąć pod uwagę docelowe rozmiary roślin, aby uniknąć sytuacji, w której kosztowne rośliny marnieją i nie pokazują pełni swojego piękna.

Optymalizacja kosztów i przyszłej pracy.

Podsumowując, projekt ogrodu pozwoli:

 zminimalizować koszty i ilość pracy, jaką trzeba poświęcić ogrodowi, aby spełniał nasze oczekiwania,

da wizję ogólną, która pozwoli na stworzenie spójnych stylistycznie elementów ogrodu,

ułatwi zaplanowanie elementów niezbędnych do stworzenia ogrodu już na etapie budowy domu: np. dostęp prądu, wody, odwodnienie,

umożliwi zaplanowanie budżetu na realizację ogrodów,

pozwoli zaplanować roślinność, która będzie efektowna przez cały rok,

pozwoli dostosować poszczególne elementy ogrodu w zależności od nasłonecznienia.

Czy warto zlecić zaprojektowanie ogrodu?

Projekt ogrodu możesz zrobić sam lub go zlecić. Projektant pomoże Ci zebrać w całość Twoją wizję uwzględniając nie tylko co gdzie sadzić i w jakim “towarzystwie”, ale również ile wysiłku będzie wymagać pielęgnacja ogrodów, ile to nas będzie kosztować i co się będzie dziać w ogrodzie za kilka lat. Projektant ogrodu przygotuje dla Ciebie ciekawy projekt, możesz też liczyć na to, że dowiesz się od niego jak pielęgnować rośliny, które uwzględnione są w planach. Dowiesz się jaką docelową wielkość będą miały Twoje rośliny, jak będą wyglądać o różnych porach roku i jakich nawozów i odżywek używać, aby dobrze rosły. Nie musisz szukać informacji w internecie i testować różnych rozwiązań. Z projektem będziesz w stanie samodzielnie etapami wykonać swój ogród lub zlecić wykonanie firmie wykonawczej.

Projekt jak wiadomo kosztuje, ale dzięki temu pierwszemu kosztowi, zyskasz projekt zrobiony w sposób profesjonalny i zgodny ze sztuką i możesz później uniknąć wielu innych niepotrzebnych kosztów. Przy urządzaniu ogrodu jest wiele czynników, na które należy zwrócić uwagę. Jednym z najważniejszych jest naturalne siedlisko i rodzaj podłoża jakich wymagają rośliny, ponieważ nie każda gleba nadaje się do ich uprawy. Piaszczystą lub gliniastą glebę należy „poprawić” lub też dobrać odpowiednie, mało wymagające, rośliny do danego typu gleby.

Innymi ważnymi czynnikami, od których będzie zależał dobór roślin są m.in. nasłonecznienie, zakres temperatur w danym terenie, mikroklimat występujący w ogrodzie, jak również indywidualne wymagania każdego gatunku. Istnieją bowiem rośliny, które nie znoszą sąsiedztwa innych, jak również te bardzo ekspansywne, które wymagają specjalnej bariery, chroniącej przed ich niekontrolowanym rozrostem. Projektant posiadając wiedzę na temat roślin jest w stanie odpowiednio je dobrać, tak aby przetrwały w danych warunkach, a ogród był ozdobny o każdej porze roku. Ponadto potrafi on dostosować styl i kompozycję ogrodu odpowiednio do bryły domu.

Podsumowując, współpraca z projektantem oszczędzi Twój czas i pieniądze i zyskasz wiedzę, której nie będziesz musiał zdobywać na własną rękę.