Jakich informacji i materiałów potrzebujesz, aby zacząć współpracę nad projektem ogrodu?

Ogród, podobnie jak dom, jest wspólną przestrzenią domowników. Dlatego też jeśli zdecydujemy się na współpracę z projektantem ogrodów optymalnie będzie zaplanować pierwsze spotkanie, w taki sposób, aby wszyscy domownicy mogli w nim uczestniczyć i wypowiedzieć się w kwestii oczekiwań co do planowanego ogrodu. Czy zastanawiasz się jak się przygotować do pierwszego spotkania? Najważniejsze informacje projektant zdobywa podczas rozmowy z Tobą oraz pozostałymi użytkownikami domu i ogrodu.

Jednak jest kilka dokumentów, które ułatwią pracę, w tym jeden niezbędny – aktualna mapa terenu wykonana przez geodetów.

Mapa do celów projektowych.

Inaczej podkład geodezyjny z naniesionym domem, granicami działki, a także innymi obiektami na terenie. Powinien zawierać także poziomice, które informują o ukształtowaniu terenu. Jeśli mapa jest stara i nieaktualna lub niedokładna, konieczne będzie zlecenie geodecie wykonania nowej.

Plan pomieszczeń na parterze domu.

Znajduje się on w aktualnym projekcie domu. Projekt domu będzie potrzebny, przy nanoszeniu rzutu budynku na projekt ogrodu.

Projekt elewacji i lista oraz kolorystyka materiałów.

Jeśli budynek nie jest jeszcze wykończony z zewnątrz lub ulegnie to zmianie warto przygotować ewentualnie projekt elewacji i kolorystykę, która będzie wykorzystana.

Wizualizacje i projekt wnętrza.

Jeśli dom nie jest jeszcze wykończony lub ulegnie to zmianie,a inwestor posiada projekt wnętrza.

W jakiej formie przekazać nam te materiały?

Mapy i plany najlepiej przesłać w formie cyfrowej (oryginalnych plików projektowych, np. w formacie AutoCad – *.dwg), a jeśli nie dysponujesz taką formą dokumentu, dostarcz je w formie skanów. Jeśli masz taką możliwość zeskanuj je w rozdzielczości 300 dpi. W przypadku braku formy elektronicznej należy przygotować oryginalne wydruki, które projektant sam zeskanuje.

Resztę informacji projektant uzyska na spotkaniu, na które warto przeznaczyć minimum dwie godziny.