Ile czasu potrzebujesz, aby założyć ogród?

Tworzenie ogrodu jest jedną z najbardziej ekscytujących chwil. Marzymy o naszym własnym ogrodzie, nie możemy sie doczekać , aż w nim usiądziemy i w końcu po etapie planowania przychodzi czas na jego realizację. Ile czasu potrzebujesz na realizację? Odpowiedź na to pytanie nie zawsze jest taka sama. Wszystko zależy od tego, czy zamierzasz zlecić wykonanie firmie wykonawczej, czy chcesz samodzielnie tworzyć swój ogród. Podstawą jednak jest posiadanie projektu, według którego albo zlecisz albo zaplanujesz kolejne prace.

Najszybszym sposobem na założenie ogrodu jest zlecenie prac profesjonalnej firmie. Wiążą się z tym jednak koszty, które nie każdy chce ponosić. Prace jednak są wykonywane w miarę szybko, często w ciągu około miesiąca, w zależności od stopnia skomplikowania prac. Im więcej nietypowych rozwiązań tym prace się wydłużają i są droższe. Trzeba również być świadomym, że szukanie wykonawcy należy rozpocząć odpowiednio wcześnie. W sezonie firmy wykonawcze nie mają czasu i wolnych terminów. Nierzadko czas oczekiwania to pół roku, a nawet rok.

Jeśli natomiast zdecydujesz się z różnych względów, że chcesz ogród założyć samodzielnie masz większe pole manewru. W zależności od ilości czasu jaki możesz poświęcić, a także ile chcesz wydać jednorazowo na wykonanie ogrodu masz możliwość podzielenia prac na etapy, dzięki którym przejdziesz przez cały proces zakładania ogrodu bez nerwów i chaotycznych ruchów. Jeśli założenie ogrodu wymaga wykonania ścieżek, podjazdu , tarasu, etapy te są zazwyczaj bardzo kosztowne i można je wykonać i odstępach czasowych. Ponadto etapowość pomaga uniknąć sytuacji, gdy świeżo posadzone małe rośliny dopiero w przyszłości stworzą cień dla zaplanowanych w sąsiedztwie roślin cieniolubnych. Dlatego czasem warto posadzić tylko żywopłot i założyć trawnik i co roku realizować kolejne etapy zakładania kolejnych rabat. Zaraz na początku należy też posadzić drzewa, które potrzebują najwięcej czasu, aby urosnąć. Warto wybrać duże egzemplarze, aby skrócić czas oczekiwania na zamierzone efekty wizualne w ogrodzie.

Zaplanowanie etapów zakładania ogrodu pozwala na uniknięcie podstawowego błędu jakim jest zakup alternatywnych produktów niższej jakości. Przy zakładaniu ogrodu warto wybrać produkty dobrej jakości, aby nie być zmuszonym do szybkiej wymiany uszkodzonych przez warunki atmosferyczne elementów. Nie oszczędzajmy na elementach, które mają pozostać z nami w ogrodzie na dłużej, np. deski kompozytowe na taras powinny być świetnej jakości, bo nie dość, że będą długo użytkowane, to będą narażone na duże różnice temperatur i oraz różnorodne opady atmosferyczne. Niektóre bardziej skomplikowane prace wykonawcze można zlecić fachowcom, np. wykonanie murków oporowach, natomiast zakładanie rabat i lżejsze prace można wykonać samodzielnie.