Najczęściej popełniane błędy przy zakładaniu ogrodu, których możesz łatwo uniknąć.

Samodzielne zaplanowanie i wykonanie ogrodu jest jak najbardziej możliwe. Dla wielu osób zakładanie własnego ogrodu doprowadza to tego, że ogrodnictwo staje się ich pasją. Część osób natomiast nie ma takiego zapału do prac ogrodowych, mimo to chcieliby spędzać czas w pięknym i wygodnym ogrodzie. Ty osobom polecam skorzystanie z usług projektanta ogrodu. Dla wszyskich jednak przygotowałam post na temat jak uniknąć błędów przy zakładaniu ogrodu.

Oto błędy, których należy unikać:

Zbyt duża różnorodność gatunkowa roślin.

Zazwyczaj sytuacja wygląda tak, że wybieramy się do szkółki roślin ozdobnych i wbieramy rośliny, które nam się spodobają, akurat właśnie są w ofercie, pięknie kwitną, a że mamy coraz większy wybór toteż szalejemy z zakupami i zazwyczaj kupujemy pojedyncze egzemplarze danego gatunku. Często też dostajemy sadzonki od rodziny, sąsiadów i sadzimy w wybranym miejscu, bez planu. I tu jest pierwsza pułapka. Pierwszym obowiązkowym etapem zakładania ogrodu jest plan. Bez niego w krótkim czasie w ogrodzie zapanuje chaos. Sadząc bez planu często sadzimy zbyt gęsto, co doprowadza do zbytniego zagęszczenia nasadzeń w wyniku czego część roślin wypierana jest przez silniej rosnące egzamplarze i wygląda nieefektownie. Często też paleta kolorów zasadzonych roślin jest zbyt duża i efekt nie jest zadowalający, a ciągłość kwitnienia nie jest zachowana. Rabaty powinny być przemyślane pod kątem technicznym – należy dobrać gatunki o podobnych wymaganiach stanowiskowych, glebowych i wodnych. Jeśli chcemy za pierwszym razem osiągnąć zamierzony efekt w ogrodzie trzymajmy sie planu i strzeżmy się niekontrolowanych zakupów. Trzeba zdać sobie sprawę, że nie możemy mieć w ogrodzie wszystkiego co tylko nam się spodoba, bo efekt nie będzie zadowalający.

Nieprawidłowo dobrane gatunki.

Dobierając rośliny do naszego ogrodu powinniśmy przeanalizować warunki w nim panujace: nasłonecznienie bądź zacienienie, warunki glebowe, stan nawodnienia, czy teren jest wietrzny, czy zaciszny. Dopiero wtedy należy zaplanować gatunki roślin do naszego ogrodu. Cóż z tego, że bardzo nam się podoba dana roślina, jeśli nie jesteśmy w stanie stworzyć jej odpowiednich warunków do wzrostu. Nawet jeśli ją kupimy, nie będziemy zadowoleni z efektów, ponieważ roślina rosnąca w złych warunkach, o ile nie umrze (przemarznie, uschnie), będzie wegetować lub chorować. Oprócz stanowiska musimy jeszcze zaplanować roślinność z uwzględnieniem docelowych rozmiarów poszczegółnych gatunków. Ten problem często pojawia się w nowo zakładanym, pustym ogrodzie. Korci nas, aby coś dokupić, dosadzić, bo przecież jest tak pusto. Rzeczywiście jest tak na początku, zaraz po założeniu ogrodu, ale już za parę lat rośliny urosną i jeśli zostaną posadzone zbyt gęsto, będą się zagłuszać, deformować lub silniejsze wyprą te słabiej rosnące. Można oczywiście rośliny przycinać i wiele gatunków to lubi, jednak nie wszystkim takie zabiegi służą. Poza tym zastanówmy się , że im większe rośliny tym szybciej rosną i wymagaja przycięcia, czy mamy na to czas? Czy nie lepiej zaplanować rośliny wymagające mniej zabiegów, dopasowane do warunków i wymagające minimalnych nakładów pracy?

Zachwiane proporcje między roślinnością a budynkiem w ogrodzie.

Wiele osób nie sadzi wyższych drzew w ogrodzie z uwagi na ich wysokość. Jednak tworzenie miniaturowych ogrodów wśród zabudowań powoduje, że proporcje między budynkiem mieszkalnym, a roślinami są zaburzone. Z uwagi na coraz gorętsze okresy letnie zastanówmy się, czy nie lepiej i zdrowiej jest wypoczywać wśród wyższej roślinności, która daje zdrową ochłodę, a przy okazji jest miejscem schronienia dla ptaków i innych stworzeń, którym odbiermy siedliska? Planując ogród musimy w zależności od naszych potrzeb stworzyć takie wnętrza ogrodowe, które stworzą ciekawe funkcjonalne miejsca. Uwzględnią zastane warunki – sąsiedztwo i widoki, a przy okazji będą różnorodne i ciekawe kompozycyjnie.

Niefunkcjonalny plan zagospodarowania.

Planując strefy funkcjonalne w ogrodzie i ciągi komunikacyjne powinniśmy myśleć o wygodzie i praktyczności w użytkowaniu. Na samym początku powinniśmy przemyśleć takie tematy jak optymalna wielkość podjazdu, dostatecznie duża wielkość tarasu, wygodna szerokość ścieżek ogrodowych, łagodne schody, odległość altan lub pergoli od budynku mieszkalnego, dogodne do obserwacji z domu miejsce na plac zabaw dla dzieci, odpowiednio duże miejsce do przechowywania różnych sprzętów ogrodowych, optymalne miejsce na drewutnię, kompostownik czy śmietnik. Pomyślmy jakie usytuowanie bedzie dla nas optymalne, aby uniknąć późniejszych zmian, które często są niestety niemożliwe.

Niefunkcjonalny trawnik.

Trawnik to najbardziej wymagająca pielęgnacji powierzchnia ogrodu. W obecnie panujących w naszym kraju warunkach klimatycznych, mierzymy się często z przesuszeniem trawnika, co prowadzi do wypalenia trawy, która traci swój soczyście zielony wygląd. Trawnik wymaga corocznych zabiegów w zależności od jego stanu oraz systematycznego podlewania, jeśli chcemy go utrzymać w idealnym stanie. Trawnik zakładajmy z myślą o jego przeznaczeniu, np. jako miejsce rekreacji, zabaw dzieci, a nie dlatego, że nie mamy pomysłu jak zagospodarować teren. Czasem zakładamy trawniki w miejscach trudnych, wąskich przejściach, miejscach cienistych lub wyjątkowo nasłonecznionych. Warto wtedy rozważyć alternatywę dla trawnika, który w takich miejscach będzie i tak stwarzał ciągłe problemy. Takie miejsca należy zagospodarować w inny sposób, nie upierając się na trawnik.

Nieprzygotowane podłoże.

To częsty błąd popełniany przy zakładaniu ogrodu. Koszt nazwiezienia żyznej ziemii jest sporym wydatkiem, ale warto choćby etapami przygotowaywać fragmenty ogrodu do nasadzeń. Problem stanowi zarówno zbyt zwięzła glina, jak i piaszczysta, luźna. Polepszenie warunków glebowych ułatwi nam póxnieszą pielegnację roślin, które nie będą chorować jeśli zapewnimy im dogodne warunki. Warto również odchwaścić teren przed sadzeniem roślin, aby uniknąć walki, np. z uciążliwym perzem.

Niespójny dobór materiałów.

Aby ogród wyglądał pięknie i harmonijnie ważny jest dobór materiałów, zarówno nawierzchni utwardzonych jak i elementów małej architektury, mebli ogrodowych. Styl ogrodu powinien współgrać ze stylem zastosowanym w domu. Kolorystyka zastosowana w ogrodzie, również powinna być zbieżna z tą zastosowaną wewnątrz domu. Wtedy całość jest spójna i tworzy zgrany duet. Jeśli zdecydujemy się na jakiś styl powinniśmy się go trzymać. Jeśli wnętrze jest utrzymane w stylu nowoczesnym, stwórzmy ogród nowoczesny lub minimalistyczny, naturalistyczny. Jeśli natomiast lubimy styl klasyczny, taki stwórzmy ogród. Styli ogrodowych jest wiele, można się świetnie zainspirować.

Niezaplanowana instalacja wodna.

Już na etapie budowy domu powinniśmy pomyśleć i zaplanować wyprowadzenie wody rurą o odpowiedniej średnicy, aby była możliwość podłączenia systemu automatycznego nawadniania. Jeśli go nie planujemy, potrzebujemy ujęcia wody do podpięcia węża ogrodowego, który posłuży do podlewania roślin. Jeśli planujemy domek gospodarczy, tam również warto doprowadzić wodę. Jeśli planujemy jacuzzi, czy basen przyłącze wodne też będzie potrzebne.

Brak wyprowadzenia instalacji elektrycznej na ogród.

Należy przemyśleć ilość obwodów oraz gniazd prądowych, z których będziemy chcieli korzystać w ogrodzie. Warto podzielić ogród na strefy świetlne. Osobne obwody należy zaplanować na podjeździe, strefie gospodarczej, wypoczynkowej. Nie zapomnijmy o wyprowadzeniu prądu na taras.