Jak dostosować ogród pod robota koszącego?

Obecnie wiele osób interesuje się tematem montażu robota koszącego. Zalet chyba nie trzeba zachwalać. Robot uwalnia nas od cotygodniowego koszenia trawnika, ponadto likwiduje temat wywozu skoszonej trawy. Taka opcja jest kusząca. Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas projektowania ogrodu, gdy chcemy zakupić robota koszącego? … lub inaczej , czy nasz ogród, już istniejący jest przystosowany do instalacji takiego automatyczengo pomocnika? … ewentualnie, czy jesteśmy w stanie dostosować nasz istniejący ogród, aby móc skorzystać z takiej technologii? Aby odpowiedzieć sobie na te pytania musimy przeanalizować parę tematów:

1. Kształt trawnika.

Optymalnym rozwiazaniem jest zaplanowanie możliwie jak najmniej skomplikowanego trawnika, najlepiej w kształcie kwadratów, prostokątów. Powinno się stosować kąty proste lub łagodne łuki. Należy unikać kątów ostrych, do których robot nie jest w stanie podjechać. Takie miejsca trzeba podkaszać ręcznie.

Jeśli projektujemy lub posiadamy na trawniku wysepki z roślinami, należy wtedy zadbać, aby między brzegiem trawnika, a taką rabatą, czy wysepką było minimum 70cm odległości. Jest to szerokość, dzięki której robot będzie mógł się przemieścić. Natomiast jeśli chcemy , aby ta powierzchni była swobodnie przez robota koszona odległość powinna wynosić 1,3m w przypadku braku obrzeży lub 1m, gdy rabaty i trawnik wykończone są obrzeżami.

Jeśli w ogrodzie mamy przewężenia pomiędzy częściami ogrodu, szerokość między przewodami powinna wynosić minimum 70cm, aby robot był w stanie przejechać.

2. Rodzaj nawierzchni trawnika.

Wiele osób myśli, że system automatycznego koszenia wymaga idealnie równej, zadbanej powierzchni trawnika. Nie jest to prawda. W zależności od modelu robota koszącego jesteśmy w stanie dobrać taki sprzęt, który sprawdzi się na bardziej wymagającym terenie. Czynnikiem, który wyklucza funkcjonowanie robota koszącego jest nachylenie terenu większe niż 24%.

3. Obiekty w trawniku.

Obiekty w trawniku takie jak chodniki, płyty, obrzeża, studzienki nie są przeszkodą, gdy są zlicowane z trawnikiem. Ewentualna różnica poziomów do 2cm jest dopuszczalna by robot był w stanie swobodnie pokonać taki obiekt. Należy unikać wszelkich wystających powyżej 2cm obiektów.

Najlepiej unikać montowania obiektów w trawniku, np. oświetlenia. Jeśli mamy ustawiony na trawniku plac zabaw lub trampolinę należy tak je ustawić, aby zagwarantować swobodną pracę robota, by miał jak najwięcej miejsca, zachować minimalne odległości, o których było już wspomniane powyżej. Trampolinę można wkopać w ziemię , aby zapobiec uszkodzeniom lub klinowaniu się robota, na poziomych elementach stelaża stojących na trawniku.

Drzewa rosnące w trawniku nie stanowią problemu jeśli są oddalone od siebie o 1,5m. Jedynie należy się liczyć z niedokoszonym trawnikiem tuż przy pniu drzewa. Aby wyeliminować taki efekt można otoczyć drzewa obrzeżami lub sadzić drzewa poza obszarem trawnika w opasce.

Jeśli mamy w ogrodzie zbiornik wodny, krawędź trawnika z przewodem instalacji powinna być od niego oddalona o minimum 90 cm. Tą przestrzeń można zagospodarować , np. rabatą.

4. Obrzeża.

Obrzeża nie powinny być wykonane z materiału luźnego, np. kamień, kora, piasek. Robot koszący jest tak skonstruowany, że wyjeżdża poza obrys trawnika, dlatego obrzeża  powinny mieć szerokość 20cm i powinny być wykonane z materiału zamocowanego do podłoża, np. kostka brukowa, granitowa, płyty. Jeśli krawędź trawnika graniczy ze ścianą, podwyższonym tarasem lub innymi wysokimi powierzchniami obrzeże powinno mieć minimum 25cm szerokości. Jeśli trawnik pozostawimy bez obrzeży, konieczne będzie przycinanie niedokoszonych krawędzi.

5. Stacja dokująca.

Baza, czyli inaczej stacja dokująca do robota koszacego powinna być zlokalizowana w centralnej części ogrodu (zwłaszcza dla obszaru trawnika powyżej 600m2), aby robot miał w miarę równą odległość do każdej części ogrodu. Ponadto należy zapewnić sieć elektryczną w odległości do 7m, zagwarantować równy , płaski teren, z dala od ciągów komunikacyjnych i poza zasięgiem systemu nawadniania.

6. Sygnał robota.

Robot działa w obrębie przewodu ułożonego wzdłuż krawędzi trawnika. W środku takiego obwodu porusza się bez problemów. Problem z sygnałem może pojawić się w przypadku zakłóceń spowodowanych umieszczeniem stacji dokującej blisko urządzeń mogących zakłócać sygnał, jak np. pompy, napęd bramy, automatyka, instalacje alarmowe, instalacje oświetleniowe 230V.

7. Strefy ogrodu – obszar pracy robota.

Jeden robot koszący pracuje w obrębie jednej strefy otoczonej przewodem. Jeśli mamy trawnik przedzielony obiektem, którego robot nie jest w stanie pokonać, mamy dwa rozwiązania. Przeniesienie ręczne robota do drugiej strefy lub zakup drugiego robota. Przewód można poprowadzić pod fragmentem chodnika , należy zaplanować szerokość przejazdu minimum 80cm.

8. Dobór robota.

Tu należy przeanalizować potrzeby w związku z naszym trawnikiem. Trzeba rozważyć takie czynniki jak kształt trawnika, w tym wąskie pasy, przeszkody, nachylenia, obrzeża oraz obszar pracy robota. Nie powinniśmy kierować się głównie wielkością trawnika. Jeśli trawnik ma prosty kształt, a stacja dokująca zostanie zamontowana centralnie czynnik wielkości wystarczy, aby wybrać odpowiednie urządzenie. Jeśli jednak trawnik jest skomplikowany, należy przeanalizować wybór pod kątem wszystkich czynników.