Jak zaprojektować wielofunkcyjny ogród dla rodziny?

Stworzenie ogrodu , który będzie służył wielopokoleniowej rodzinie wymaga przeanalizowania potrzeb jego użytkowników. W ogrodzie rodzinnym będą wypoczywać dwa, a czasem nawet trzy pokolenia. To w dużym stopniu wpływa na sposób jego aranżacji, bo trzeba tak podzielić przestrzeń, by każde z nich znalazło dla siebie miejsce. Ogród dla rodziny powinien mieć urozmaiconą przestrzeń. Nie wystarczy stworzenie efektownej oprawy dla domu i miłego miejsca wypoczynku. Aby uniknąć kolizji potrzeb i niepotrzebnych zniszczeń, już na etapie projektu warto przemyśleć, jakie upodobania mają poszczególni członkowie rodziny. A potem tak podzielić przestrzeń, by każdy mógł znaleźć miejsce dla siebie. Ogród musi spełniać kilka funkcji. Poszczególne strefy powinny być połączone wygodnymi ścieżkami.

1. Strefa wypoczynku.

Dobrze jest zorganizować kilka miejsc wypoczynku, tak by rodzina mogła spędzać czas tak, jak lubią jej członkowie. Powinno też być miejsce, w którym można się odizolować – na przykład zaszyć wśród zieleni w cieniu drzewa. Bardzo przydatny jest też taras – zadaszony stanie się dodatkowym salonem. Podobną funkcję może pełnić altana, nawet oddalona od domu. Na niewielkich działkach szczególnie ważne jest osłonięcie części rekreacyjnej od podjazdu i części gospodarczej grupami zieleni lub szpalerem wyższych krzewów. Jest to potrzebne nie tylko z przyczyn estetycznych, lecz także po to, by zatrzymać spaliny oraz kurz.

2. Miejsce dla dzieci.

Ogród, w którym mają przebywać małe dzieci, to miejsce szczególne. Jego przestrzeń trzeba zorganizować tak, by wydzielić obszar, który stanie się ich azylem. Powinien być nieco osłonięty roślinami, a jednocześnie widoczny z tych miejsc, w których najczęściej w porze zabawy przebywać będą dorośli. Dzięki temu będzie można kontrolować sytuację i jeśli zajdzie potrzeba, interweniować. Już na etapie projektowania trzeba postarać się o wyeliminowanie potencjalnych zagrożeń na całej działce. Maluchom wystarczy piaskownica i huśtawka. Dzieciom pięcio-siedmioletnim warto postawić domek do zabawy, starszym – domek na drzewie z linami i zjeżdżalnią. Nastolatki chętnie wyładowują energię, grając w piłkę. Warto zatem – jeśli tylko jest na to miejsce – postawić przy bocznej elewacji tablicę do koszykówki lub wygospodarować miejsce na małe boisko. Dobrze zastanowić się i zaplanować metamorfozę takich placów zabaw dla dzieci, gdy już wyrosną i miejsce przestanie spełniać swoją funkcję.

3. Prywatne zakątki.

Wprowadzenie siedzisk w ogrodzie, szczególnie w dzikich miejscach, może być korzystne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych szukających wypoczynku. Swobodne siedziska mogą obejmować zarówno krzesła, jak i hamaki, a nawet strategicznie rozmieszczone poduszki (które trzeba będzie włożyć do środka w miesiącach zimowych), a wszystko to może stanowić element komfortu w ogrodzie. Wszyscy członkowie rodziny będą korzystać z własnych, prywatnych kącików, a dorośli mogą preferować altanę lub taras przy grillu, dzieci będą korzystać z własnego prywatnego namiotu. Pozwala im to rozwijać umiejętności społeczne z innymi dziećmi i rozwijać pewną formę odpowiedzialności w opiece nad własnym, prywatnym obszarem. Może to również pomóc dorosłym zrobić sobie przerwę. Ławki są często pomijane w ogrodach, ale mogą odgrywać kluczową rolę w ogrodzie rodzinnym. Od starszych członków rodziny korzystających z ławek jako miejsca do siedzenia i relaksu w ogrodzie, po młodych ludzi korzystających z ławek jako miejsce zabaw, istnieje wiele celów tej funkcji. Jeśli masz drzewa w ogrodzie, możesz zainwestować w ławki, aby zapewnić atrakcyjny, trwały i przyciągający wzrok dodatek do ogrodu. Przy tak wielu kształtach, stylach i rozmiarach do wyboru, estetyczne możliwości są nieograniczone, gdy dodasz ławkę do swojej zewnętrznej powierzchni.

4. Warzywniak.

W przestrzeni ogrodu rodzinnego warto wygospodarować kawałek dobrze nasłonecznionego terenu i założyć ogródek warzywny. Przyda się też kilka drzew i krzewów owocowych. Nie tylko dlatego, że przyjemnie jest używać do przygotowywania posiłków ziół i warzyw z własnych grządek, ale też dlatego, że dzieci – zwłaszcza te kilkuletnie – uwielbiają „grzebać w ziemi”, a potem jeść „prosto z krzaka” owoce swej pracy. Jeżeli dzieci są małe, zrezygnujmy z sadzenia roślin ciernistych, o ostrych krawędziach liści, a zwłaszcza o trujących owocach, pędach i liściach, których mogą użyć do zabawy lub skosztować (cis, śnieguliczka, wiciokrzew, konwalia, naparstnica, tojad, zimowit). Warzywniak warto zaplanować w formie podwyższonych inspektów, zwłaszcza, gdy członkiem rodziny jest czworonożny przyjaciel.

5. Dobór roślin.

Jako podstawę kompozycji warto wybrać rośliny, które są łatwe w uprawie, nie mają dużych wymagań siedliskowych, szybko rosną, łatwo odrastają po przycięciu lub złamaniu i są na tyle pospolite, że jeśli ulegną zniszczeniu, bez trudu można będzie kupić nowe. Rośliny efektowne, ale wymagające pielęgnacji lub rzadkie okazy lepiej posadzić przy miejscach wypoczynku przeznaczonych dla dorosłych, czyli tam, gdzie dzieci powściągają swój temperament i ewentualnie oddają się rozrywkom wspólnie z rodzicami.