Ogród przyjazny naturze.

Gdy stajemy się właścicielami działki, na której chcemy założyć ogród, warto pomyśleć o zachowaniu spójności z otoczeniem i zaplanować go tak, aby choć część stworzeń, wcześniej zamieszkujących to miejsce, miało w naszym ogrodzie schronienie lub znajdowało pożywienie.

Po budowie nasz ogród zazwyczaj jest pustynią dla ptaków i owadów. Aby zachęcić je do powrotu przygotujmy dla nich dogodne, zachęcające warunki.  Takim miejscem chętnie odwiedzanym przez ptaki będą nieformowane żywopłoty. Lubią one zakładać gniazda w ciernistych krzewach, które chronią je przed drapieżnikami. Jeśli dodatkowo będą kwitły przyciągną zapylacze, a jesienią zawiążą owoce i stworzą naturalne spiżarnie dla ptaków.

Jeśli nie mamy miejsca na owocujący żywopłot, na zimę warto przygotować karmnik dla ptaków. Ustawmy go tak, by stał w bezpiecznym dla ptaków miejscu , a jednocześnie pozwalał na ich obserwację. Większość ptaków uwielbia ziarna słonecznika. Gdy kupimy łuskane, wokół karmnika zachowamy porządek.

Wybierajmy rośliny o kwiatach pojedynczych. Są one o wiele bardziej miododajne niż te o kwiatach pełnych i przyciągają motyle, pszczoły i inne owady zapylające. Wszyscy dobrze wiemy jak ważną rolę odgrywają w naszym życiu zapylacze. Warto ich wspierać sadząc rośliny, które zapewnią im obfitość pożywienia.

Dla bardziej zapalonych ogrodników, dysponujących większą ilością czasu proponuję założenie niewielkiego chociaż zbiornika wodnego, który przyciągnie owady i małe płazy, które szybko zadomowią się w oczku wodnym. Należy zaaranżować go tak, aby choć jedna strona miała łagodny brzeg umożliwiający bezpieczne wydostanie się z wody.

Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami dużego ogrodu warto zostawić poletko z pokrzywami, które chętnie są wybierane przez motyle na składanie jaj. Przyczynimy się w ten sposób do zwiększenia populacji tych pięknych i pożytecznych owadów.

Gdy w zacisznym miejscu ogrodu zostawimy stos drewna niewykluczone, że wprowadzi się do naszego ogrodu jeż. Jest on bardzo pożądanym gościem, chętnie zjada bezmuszlowe ślimaki. Można również zbudować budkę dla jeża, ale zazwyczaj dzikie zwierzęta wybierają na legowiska dzikie przestrzenie.

Jeśli chcemy, aby w naszym ogrodzie zadomowiły się pożyteczne zwierzęta unikajmy chemikaliów, pestycydów, sztucznych nawozów. Trzeba jednak pamiętać, że biologiczne środki ochrony roślin działają łagodnie, dlatego powinny być stosowane prewencyjnie lub jeśli objawy chorobowe są niewielkie. Przy mocnych objawach chorobowych zastosowanie chemicznych środków jest konieczne.

Nawet w niewielkim ogrodzie można założyć poletko łąki kwietnej, która stanowi namiastkę naturalnych warunków siedliskowych pożytecznych owadów. Warto wtedy dobrać odpowiednie nasiona, aby taka miniłąka wyglądała porządnie.

Satysfakcja z posiadania ogrodu, w którym pożyteczne zwierzęta czują się dobrze to nasza nagroda. Zachęcam!