Mech – alternatywa dla trawnika

Deszczowa pogoda to i tematy deszczowe. Kto nie walczył z mchem na trawniku, ten nie wie jakie to frustrujące zajęcie. Gdy nasze ogrody są z wiekiem coraz bardziej zacienione nawet zwykły żywopłot może być przyczyną pojawienia się mchu na trawniku. Są oczywiście na rynku dostępne różne preparaty, które pomagają zlikwidować mech. Jeśli jednak nie mamy już ochoty walczyć z naturą, a jesteśmy w stanie zmodyfikować wygląd naszego ogrodu proponuję rozważenie przekształcenia tej części trawnika w rabatę.

W takim miejscu świetnie sprawdzi się zadarniająca runianka japońska, która jest cieniolubną roślinką zadarniającą, kwitnącą na biało w kwietniu. Na poniższym zdjęciu posadzona została obok hortensji krzewiastej ‘Anabelle’, która również świetnie rośnie w cieniu i rozjaśnia cienisty zakątek białymi kulistymi kwiatami.

Runianka świetnie zadarni też okolice dorosłych drzew, gdzie sadzenie większych roślin jest problemem , w związku z rozrośniętym systemem korzeniowym.

Innym ciekawym rozwiązaniem jest obsadzenie takiej rabaty tawułką Arendsa. Można ją dla urozmaicenia skomponować z paprociami, a żeby na wiosnę rabata nie zionęła pustkami posadzić rośliny cebulowe , np. nie wymagające wykopywania przebiśniegi lub zimozielone ciemierniki.

Tu szpaler z tawułki, która kwitnie od lipca do sierpnia. Dostępne są w sprzedaży odmiany o kwiatach w kolorach od bieli, przez odcienie różu po czerwień.