Uroczy zagajnik na podmokłym stanowisku

Zdarza się, że na działce, której jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami,  po deszczu pojawiają się kałuże. Gdy nie jest ona jeszcze obsadzona roślinami, mamy szansę zakładając ogród dobrać rośliny lubiące wilgoć i tym samy osuszyć teren, jednocześnie stworzyć ciekawe zestawienia roślinne.

Dla miłośników naturalnych krajobrazów przypadnie do gustu stworzenie uroczego zagajnika. Bardzo naturalnie wygląda zestawienie brzóz „Doorenbos” w formie wielopiennej podsadzonych przebiśniegami, błękitnie kwitnącym wiosną zimozielonym barwinkiem , pióropusznikiem strusim i białymi orlikami lub bodziszkami. Kto ma miejsce lub chce zakamuflować ogrodzenie na obrzeżach zagajnika można posadzić śnieguliczkę, która końcem lata obsypie się białymi charakterystycznymi kulkami. Jeśli mamy mniej miejsca, można rozważyć posadzenie przy płocie winobluszczu, aczkolwiek trzeba mieć na względzie jego ekspansywność, gdy się już zadomowi. Odmiana „Yellow Wall” przebarwia się jesienią na żółto.

Jako że stanowisko jest wilgotne, zatem bywa tłumnie i chętnie odwiedzane przez ślimaki. Rośliny zaproponowane w powyższych kompozycjach nie znajdują się w menu ślimaków.

Oto kompozycja z śnieguliczką i bodziszkami
a tu z winobluszczem i orlikami

Gdy chcemy uzyskać bardziej uporządkowaną kompozycję mamy do wyboru szereg niewysokich drzew tolerujących wilgotne gleby.
Możemy przykładowo zestawić Magnolię japońską „Kobus” z zimozielonymi runianką japońską i kulami bukszpanowymi.

Jeśli chcemy, aby magnolia była drzewkiem wielopniowym musimy kupić taką sadzonkę, ponieważ nie wypuszcza odrostów. Trzeba również dopytać o mrozoodporność odmiany, którą chcemy kupić.


Innym przykładem mogą być bez czarny „Black Beauty” z konwalnikiem „Niger” i krzewuszką „Alexandra” . Kompozycja ta stworzy ciemny akcent w ogrodzie.


Bardzo spójnie kompozycyjnie będzie wyglądać Kalina koralowa „Roseum” z hortensją „Anabelle”. Obie zawiązują piękne kuliste kwiaty. Zimozielonym dopełnieniem tej kompozycji może być trzmielina Fortune’a ‘Emerald Gaiety’
lub odmiana dająca odrobinę cieplejszego klimatu ‘Emerald Gold’ .

Trzemielina o żółto-obrzeżonych liściach wprowadzi odrobinę ciepła do naszego ogrodu.


Dla minimalistów proponuję posadzić świdośliwę lamarcką – kwitącą na biało wiosną, latem obsypaną jadalnymi owocami, a jesienią pięknie przebarwającą się na pomarańczowo. Pod nią proponuję posadzić łan rozplenic japońskich „Little bunny”. Jeśli obawiacie się owoców leżących w trawie, uspakajam, ptaki uwielbiają te owoce, więc nic nie pozostaje na ziemi.