Kiedy jest dobry moment na szukanie projektanta ogrodu?

Posiadając domek jednorodzinny często marzymy o pięknym ogrodzie. Piękny ogród to wizytówka domu. To także kojący wpływ zieleni i natury, która jest tuż za oknem i to wyłącznie do naszej dyspozycji. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak pozytywny wpływ na nasze samopoczucie ma obcowanie z naturą, i to nawet w takim wydaniu jakim może być ogród. Ogród sprawia, że odetchniemy, że wyjdziemy z domu, a czas się zatrzyma i obowiązki także przestaną mieć znaczenie. Tak działa na nas natura, pozwala się odprężyć, wypocząć i się zrelaksować. Nie da się tego podważyć, a osoby, które już posiadają przydomowy ogród bardzo chwalą sobie spędzony w nim czas.

Kiedy?… Dom już stoi … Zaczynamy budowę …

Szukamy projektanta zazwyczaj, gdy dom już stoi, mieszkamy i chcemy w końcu zająć się urządzaniem ogrodu. Wykonanie projektu ogrodu można jednak zlecić już na etapie budowy domu. O urządzeniu ogrodu zwykle myślimy w najtrudniejszej finansowo fazie budowy – kiedy budynek już stoi, jest częściowo wykończony i możemy się wprowadzić, ale do całkowitego jego wykończenia jest jeszcze długa droga. Wiemy, ile pieniędzy pochłonęły dotychczasowe działania i ile ich jeszcze potrzeba do zakończenia wszystkich prac. W tym czasie zwykle liczymy pieniądze i szukamy oszczędności. Trudno się wtedy zdecydować na wydanie pieniędzy na projekt ogrodu. Często więc podejmujemy decyzję o rozwiązaniu tymczasowym, czyli urządzeniu działki bez projektu. Po latach może się okazać, że są konieczne poprawki, a to znaczy, że tracimy nie tylko pieniądze na modernizację, ale też cenny czas potrzebny na wzrost roślin (szczególnie wolno rosnących drzew). Bywa też, że sadzimy drzewa w przypadkowym miejscu. Gdy urosną, utrudniają zagospodarowanie ogrodu, na przykład budowę oczka wodnego lub miejsca do grillowania. Jest to szczególnie istotne na małych działkach. Pieniądze wydane na projekt ogrodu w początkowej fazie budowy mogą się nam wielokrotnie zwrócić, bo unikniemy niepotrzebnych działań i zapobiegniemy późniejszym poprawkom, czyli dodatkowym kosztom. Projekt ogrodu gotowy już na początku budowy pozwala zaplanować ilość potrzebnej ziemi, zachować żyzną wierzchniówkę. Na podstawie projektu możemy posadzić rośliny we właściwym miejscu już w czasie budowy albo jeszcze przed jej rozpoczęciem (jeśli nie kolidują z budową). Dotyczy to zwłaszcza drzew i niektórych krzewów, które rosną wolno, a często tylko duże dają komfort wypoczynku w cieniu lub odosobnieniu od nieatrakcyjnego otoczenia. Sadząc rośliny zgodnie z planem, zapobiegamy konieczności ich późniejszego przesadzania czy usuwania, jeżeli zostały posadzone zbyt gęsto.

Przed rozpoczęciem prac w ogrodzie należy zaprojektować ujęcie wody do podłączenia nawadniania  i rozprowadzenie kabli do oświetlenia ogrodu. Często wybudowany podjazd uniemożliwia doprowadzenie kabli do oświetlenia lub rur nawadniających. Wówczas trzeba go rozbierać lub przeprowadzać instalacje okrężną drogą, co oznacza dodatkowy koszt. Zdarza się, że źle zaplanowana instalacja elektryczna powoduje, iż wszystkie lampy muszą być uruchamiane jednym włącznikiem. Uniemożliwia to tworzenie oświetleniem nastroju w ogrodzie i jest nieekonomiczne. Częstym błędem jest także wyprowadzenie wody na zewnątrz budynku rurą o zbyt małym przekroju, co bez kosztownej przeróbki uniemożliwia sprawne działanie automatycznego nawadniania.

Projekt ogrodu to nie tylko zestawienie roślin, ale też kompleksowe, funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni. Gdy szacowany koszt urządzenia ogrodu przekracza tymczasowo nasze możliwości finansowe, warto pomyśleć o wykonaniu go w kilku etapach. To lepsze rozwiązanie niż zagospodarowywanie działki bez koncepcji, z myślą, że za kilka lat w przypływie gotówki przeprowadzimy modernizację. Dobry projekt przewiduje rozwój potrzeb właściciela ogrodu, na przykład określa miejsce na plac zabaw dla dzieci, który będzie potrzebny dopiero za kilka lat, lub przeciwnie – zawiera propozycje zagospodarowania miejsca po jego rozebraniu.

Która pora roku?

Gdy decydujemy się na współpracę z projektantem ogrodu trzeba sobie uzmysłowić , że sezon ogrodniczy nie zaczyna się na wiosnę, a właśnie jesienią i zimą. Dzieje się tak dlatego, iż szczyt sezonu to napięte grafiki i całkowity brak czasu. Prace przy założeniu ogrodu potrafią trwać kilka tygodni. Dlatego zanim zdecydujemy się na jego założenie należy mieć gotowy projekt i zarezerwowany termin wykonania go lub spokojnie zaplanować samodzielnie prace wykonawcze.

Projektowanie ogrodów najlepiej zlecać w sezonie jesienno-zimowym i wtedy wiosną można spokojnie ruszyć z pracami wykonawczymi. Firmy wykonawcze również jesienią i zimą zapełniają grafiki, aby wiosną ruszyć z pracami. Jeśli zdecydujemy się na zlecenie projektu wiosną, prace wykonawcze można przeprowadzić w sezonie letnio-jesiennym.  Trzeba zawsze brać pod uwagę fakt, że wykonanie projektu ogrodu, który będzie w zupełności nam odpowiadał czasami może trwać kilka tygodni.

Z kolei najlepszym i najbardziej sprzyjającym okresem na zakładanie ogrodów jest okres wiosenno-letni. Bywa także, że w przypadku sprzyjającej pogody ogród można założyć także jesienią i to również w okresie października oraz listopada. Wówczas aura pozwoli na wykonanie części prac, lecz te zasadnicze można i powinno się wykonywać właśnie na wiosnę. Założenie ogrodu o tej porze sprzyja naturalnie wegetacji roślin i pomaga im w ukorzenieniu oraz przyjęciu się. Jeśli uda się nam umówić termin na kwiecień/maj to nasz trawnik zazieleni się już w po paru tygodniach i z ogrodu pełną parą będzie można korzystać już od lipca.